Tento druh koziček pochází z Holandska. V dnešní době jsou chovány spíše u soukromých chovatelů. Toto zvíře nemá pro svou velikost z hlediska užitkovosti žádný hospodářský význam, chová se jen pro radost, jako vynikající společník na hraní k dětem, jelikož svojí inteligencí a chováním připomíná psa.
POTRAVA
Na výživu je nenáročná, postačí pastva, my přidáváme celoročně seno, liz. Také přikrmíme ovšem, suché pečivo, mrkev a jablka.
ROZMĚRY
Jsou menší, s kohoutkovou výškou do 45 cm a hmotností do 25 kg. Na první pohled zaujmou jemné, pěkně tvarované, pravidelné růžky u obou pohlaví. Na krku může mít přívěsky nebo bradku. Přes svou jemnost je dobře stavěná, širšího hrudníku, s větším břichem. Při porovnání s klasickými velkými plemeny zaujmou poměrně krátké končetiny. Srst je jemná, lesklá, krátká a dobře přiléhavá, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků).
ROZMNOŽOVÁNÍ
Koza holandská dospívá v šesti měsících. Říji vyvolává zkracující se podzimní den, kůzlata se proto rodí v jarních měsících. Vzhledem k tomu, že máme kozlíka přítomného ve stádě předpokládáme, že se kůzlata budou rodit celoročně, po 145 dní trvající březosti. Většinou se rodí 1 mládě (dvojčata a trojčata jen výjimečně). Odstav kůzlat probíhá ve věku tří měsíců.
Zajímavosti : Svou povahou je koza holandská individualista. Obecně je toto plemeno klidné, mírné, dobrácké a mazlivé povahy, vhodné pro děti – to platí pro obě pohlaví. Kozlíci trochu zapáchají, je to však individuální a obecně je toto plemeno cítit méně. Do jednoho roku není kozlík cítit vůbec, poté hlavně na podzim v období říje. Kozičky vyžadují kvalitní suché zimní ustájení. Zbarvení je černé a černobílé, hnědé s černým pálením, hnědobílé a i tříbarevné.
NÁROKY NA OŠETŘOVÁNÍ: Dle potřeby stříháme paznehty, pravidelně 2x ročně odčervujeme – nejlépe injekčně aplikovaným přípravkem, který zvíře zbaví jak vnitřních, tak i vnějších parazitů. Cena injekčního preparátu se pohybuje od 20,- Kč/pro jedno zvíře. Dvakrát ročně probíhá dotované (tedy plně zdarma) očkování proti katarální horečce sérotypu 8 a to pouze u registrovaných chovů. Zájemcům o kůzlátko proto doporučuji registrovat si svoje hospodářství a je dle zákona úplně jedno, jestli budete mít jen jednu kozičku a nebo koziček deset, a také je státu jedno, jestli chcete pokračovat v chovu a nebo kozičku budete mít jen na hraní pro děti a na spásání a ozdobu zahrady. I jedna kozička už je chov.
STÁŘÍ KOZ:
Holanďanky se dožívají 12 – 15ti let
USTÁJENÍ: Velikost stáje pro jednu kozu je cca 1,5 – 2 m2. Při novostavbě stáje jako podlahu doporučujeme systém vrstvení kamenů a štěrku, tzn. nejprve se vyspáduje půda pod vlastní podlahou, do ní se nasypou kameny o velikosti 10 – 20 cm (výška této vrstvy je 20cm), další vrstvu tvoří větší štěrk o velikosti 5 cm (výška této vrstvy je 10 cm), poslední vrstvu tvoří jemný štěrk o velikosti 1 cm (výška vrstvy je 5 cm). Tento systém je doporučován proto, že mokré odtěče podlahou ven a suché se jednou týdně vymete, nebo shrabe hráběmi. Dle potřeby potom doplňujeme jemný štěrk. Jako součást ustájení se také osvědčila dřevěná palanda, na které všechna zvířata ráda spí, na podlaze se necítí bezpečně, asi kvůli případným predátorům. Rozměry tohoto spaní na jednu kozu jsou: 60x60x30 cm (délka x šířka x výška). Do výběhu takto umístěná palanda také není zcela od věci, kozám slouží jako výborné přistínění a spí na ní mezi jednotlivou pastvou. Milují uměle vytvořenou hromadu z bezpečně poskládaných větších kamenů, na kterých si hrají a používají je jako přírodní drbátka, můžou se využít i různě velké dřevěné špalky . Ve výběhu a nebo ve stáji je dobré umístit drbátka, aby kozy neničily vybavení. Oplocení doporučujeme drátěné lesní pletivo vysoké 150 cm, doplněné jedním proužkem elektrického ohradníku ve výšce 35 – 40 cm, jinak ho kozy v této výšce zničí drbáním.
BARVA:
Holandská zakrslá koza se vyskytuje v černé, bílé a černobílé, hnědé s černým pálením, hnědobílé a tříbarevné variantě.
KOZIČKU A NEBO KOZLÍKA?
Tuto otázku je potřeba si dobře rozmyslet, hlavně když s chovem nechcete pokračovat. Obecně doporučuji koupit dvě zvířata, protože koza je stádové zvíře a jedna sama by velmi trpěla, zvlášť v případě, že doma není celý den nikdo a z práce se vracíte až pozdě odpoledne. Kozička, po dosažení pohlavní dospělosti a hlavně tedy na podzim, se bude dožadovat nakrytí a když v okolí žádného kozlíka neseženete, bude poptávku a sní spojené průvodní chování (nepříjemné třídenní usilovné mečení) pravidelně každé tři týdny opakovat a to po dobu několika měsíců. Kozlík bude do roka bezproblémový, po této době začne být cítit, ale když v okolí není přítomna žádná říjná koza, nebo ovce! , je tento zápach akceptovatelný. Kastrovaný kozlík je pro potřeby mazlíka ideální a plně splňuje požadavek na bezproblémového nesmrdícího kamaráda, se kterým se nebudete nudit